Končia vaše e-maily v spame? Vyskúšajte 5 overených stratégií pre lepšiu doručiteľnosť

Strávite presne 7 hodín a 23 minút prípravou newslettra, ktorý dotiahnete do najmenšieho detailu. Ešte aj gifko zo svojho obľúbeného seriálu ste tam pridali. Potom e-mail odošlete a on skončí… v spame. To je na porazenie, že? Nič to. Poďme získať späť oprávnené miesto vašich e-mailov v schránkach odberateľov. S našimi tipmi zvýšite ich doručiteľnosť.
1. Vyberte si spoľahlivú platformu na e-mail marketing
Nie všetky platformy sú rovnaké. Ak si vyberiete pochybné alebo zastarané riešenie, poskytovatelia internetových služieb (ISP) môžu vaše e-maily považovať za podozrivé a označiť ich ako spam skôr, ako sa dostanú k vášmu publiku.
Slabá miera doručiteľnosti, zbytočné úsilie a strata dôvery vo vaše kampane – to nechcete. Investujte do spoľahlivej platformy, ktorá prioritizuje doručiteľnosť a dodržiavanie predpisov.
Poskytovatelia internetových služieb navyše zohľadňujú aj interakcie s e-mailami. Ak majú vaše kampane dlhodobo nízku mieru otvorenia, s väčšou pravdepodobnosťou skončia v spame.
Preto si vyberte platformu, ktorá vám ponúka napríklad A/B testovanie, dynamickú personalizáciu obsahu či pokročilú segmentáciu. Dobrou voľbou je napríklad taký MailerLite, HubSpot, Samba.ai či Mailchimp.
Bonusový tip: My v agentúre už roky používame MailerLite a nedáme na ňu dopustiť.
2. Vytvorte si vlastný zoznam odberateľov
Vec, za ktorú určite skončíte v mailovom pekle, je pofidérne získaný zoznam kontaktov. Títo príjemcovia sa neprihlásili na odber vašich e-mailov, a teda vás skôr či neskôr označia za spam. Takže žiadne googlenie a sťahovanie mailových adries či kupovanie od nejakého špekulanta na internete, ok?
Na zber e-mailových kontaktov používajte registračné formuláre na svojom webe. Dajte ľuďom hodnotu (napr. zľavu, e-book či prístup k webináru) výmenou za ich mail. Platformy ako Sumo, OptinMonster alebo registračné formuláre od MailerLite vám pomôžu s budovaním zoznamu.
Bonusový tip: Využite sociálne siete a propagujte tam landing page s registračným formulárom. Malo by byť jasné, akú hodnotu odberatelia dostanú – napr. „Exkluzívne tipy na zvýšenie predaja priamo do vašej schránky“.
3. Pravidelne si prečisťujte databázu
Aj keď máte vlastný zoznam, nemáte úplne vyhraté. Posielať e-maily ľuďom, ktorí sa nezaujímajú o váš obsah, je ako postaviť sa k stene a rozprávať sa s ňou – úplne zbytočné. Neaktívni odberatelia, falošné adresy alebo preklepy poškodzujú povesť odosielateľa a spúšťajú spamové filtre.
Preto si vyčistite zoznam aspoň raz za 3 – 6 mesiacov, kedy odstránite:
- neplatné alebo neexistujúce e-mailové adresy
- e-mailové adresy, na ktoré dočasne nemôžete doručiť e-maily (napr.preto, že má príjemca plnú schránku). Ak tento problém pretrváva, odstráňte ich.
- neaktívnych odberateľov = ľudí, ktorí už niekoľko mesiacov neotvorili vaše maily alebo neklikli na žiadny odkaz v nich
Na overenie mailových adries a vyčistenie zoznamu môžete využiť nástroje, ako napríklad NeverBounce, ZeroBounce alebo MailerCheck. Mnohé platformy na e-mail marketing majú tieto funkcie priamo zabudované. Aj v MailerLite máte možnosť automatického odhlásenia všetkých neaktívnych adries.
Bonusový tip: Pred úplným odstránením neaktívnych odberateľov spustite reaktivačnú kampaň, aby ste ich získali späť. Ponúknite im niečo hodnotné – napríklad zľavu alebo exkluzívny obsah. Automaticky odstráňte tých, ktorí nereagujú po 2 až 3 pokusoch o opätovné zapojenie.
4. Dajte si pozor na predmet
Predmet je prvou vecou, ktorú filtre e-mailov kontrolujú. Slová ako „zadarmo“, „naliehavé“ alebo „časovo obmedzená ponuka“ kričia na poskytovateľov internetových služieb aj na vašich odberateľov, že je to spam.
Vytvorte predmety, ktoré sú jasné, autentické a zamerané na výhody. Vyhnite sa celému predmetu v KAPITÁLKACH, nadmernému množstvu výkričníkov (!!!) alebo slovám, ktoré spúšťajú spam. Aj niektoré emojis, ako 💡🤔☝✔❌, môžu byť tiež vyhodnotené ako spam. Namiesto toho sa zamerajte na zvedavosť alebo relevantnosť:
Takto nie: AKCIA TERAZ!!! BEZPLATNÁ PONUKA VO VNÚTRI!!!!
Lepšie: „Ušetrite 20 % na ďalšej objednávke“
Bonusový tip: Najlepšie je, ak je predmet krátky a stručný. To znamená, že má menej ako 50 znakov a tá najdôležitejšia vec je na začiatku.

5. Posielajte relevantný obsah
Ak váš obsah nie je relevantný, odberatelia budú vaše maily ignorovať a v najhoršom prípade ich označia ako spam. Postupne sa vám znižuje miera otvorenia a preklikov, čo poškodzuje vašu povesť odosielateľa. Prichádzate o potenciálnych zákazníkov. Čo s tým?
Zamerajte sa na personalizáciu a segmentáciu, aby ste ľuďom doručili to, čo ich bude zaujímať. V 99 % prípadov nebudú vašich mužských zákazníkov zaujímať najnovšie odtiene rúžov v ponuke.
Oslovte odberateľov menom v predmete či texte e-mailu, odporúčajte produkty na základe predchádzajúcich nákupov alebo odkazujte na nedávne interakcie. Rozdeľte odberateľov do menších skupín na základe:
- demografických údajov – vek, lokalita atď.
- záujmov – konkrétne produkty alebo témy
- správania – história nákupov, interakcie s e-mailami (tzv. engagement), aktivita na webovej stránke
Bonusový tip: Ak váš newsletter obsahuje viac obrázkov ako textu, je pravdepodobnejšie, že skončí v spame. Navyše napríklad taký Outlook a Gmail štandardne nezobrazuje obrázky, pokiaľ si to príjemca nenastaví. Na zabezpečenie maximálnej doručiteľnosti udržujte pomer obrázkov a textu v pomere približne 70:30 v prospech textu.
Ako zabezpečiť, že váš e-mail neskončí v spame: zhrnutie
Dostať sa do priečinka s doručenou poštou nie je žiadny zázrak, ale stratégia. Vyberte si spoľahlivý nástroj, budujte si vlastný zoznam odberateľov a ten pravidelne prečisťujte. Veľmi dôležité je tiež zoznam segmentovať na malé skupiny odberateľov, aby dostávali čo najrelevantnejší obsah. Priečinku so spamom sa môžete vyhnúť aj dobre napísaným predmetom.
Doručiteľnosť = dôvera. Budujte ju, starajte sa o ňu a sledujte, ako sa vašim e-mailovým kampaniam darí. Začnite uplatňovať týchto 5 stratégií a vybojujte si právoplatné miesto v schránke svojich odberateľov. A keď máte akékoľvek otázky k téme alebo by sa vám hodila rada k vašim kampaniam, ozvite sa nám. Radi pomôžeme.